Fortsæt til hovedindholdet

Specialuddannelse i homiletik V,1

På specialuddannelsen i homiletik vil der blive arbejdet både teoretisk og praktisk med de mange aspekter, som kendetegner prædikearbejdet. Målet er, at kursusisterne får et indblik i klassiske og aktuelle homiletiske positioner og problemstillinger, og at de samtidigt får mulighed for at arbejde med konkrete metoder og værktøjer til udformningen af prædikener.

Undervisningen vil bestå af vekslende former, hvor der vil være mulighed for både at fordybe sig, at reflektere, at eksperimentere og ikke mindst at blive inspireret. Meget af arbejdet vil foregå i fællesskab med de andre kursister, og det naturligvis gerne på en tillidsvækkende og konstruktiv måde. Målet er ikke bare at blive klogere på det at prædike, men også at finde en større glæde ved arbejdet med denne pastorale kerneopgave.

Det kan ellers være udfordrende at prædike - selv når man virkelig har noget på hjerte. Nogle gange er vejen fra hjertet til pc’ens tastatur overraskende besværlig. Ja, nogle gange er det en sand kamp at nå velforberedt frem til prædikestolen søndag formiddag.

Så meget desto større forløsning, når det lykkes. Når prædikanten står med en fornemmelse af, at i dag vendte ordet ikke virkningsløst tilbage. I dag kunne han eller hun med Paulus juble: ”Vi fandt frimodighed i vor Gud til at forkynde hans evangelium for jer” – også selv om prædikanten i sit stille sind må fortsætte citatet: ”… under megen kamp!” (1 Thess 2,2).

Men det behøver faktisk ikke være så besværligt. Der gives metoder og værktøjer til at lette prædikenarbejdet. Og selv, hvis de ikke virker så godt som ønsket, så bliver man klogere – også teologisk - af at arbejde mere indgående med prædikengenren. Der er masser af inspiration og stof til eftertanke at hente i den nyere tids mange prædikener og homiletiske skrifter – og såmænd også i mange af de klassiske værker.

Det er netop noget af det, vi skal arbejde med på Specialuddannelsen i Homiletik. Uddannelsen forløber over tre uger, og kursisterne er forpligtet til at deltage alle tre uger. Undervejs skal kursisterne også påregne at læse ca. 500 siders litteratur, og for at få sit uddannelsesbevis skal de til sidst lave en større opgave. Den klassiske form lyder på en 15 siders opgave, men der vil også være mulighed for at lave sin opgave på andre mere praksisorienterede måder.

Det forventes, at kursisterne forud for hvert modul sender en prædiken til kursuslederen. Denne prædiken medbringer de også på kurset, så den under konstruktive og hensynsfulde rammer kan indgå i undervisningen.

Erik Wulff Kelstrup:
1. Introduktion til homiletikken
2. Øvelser over prædiketeksten til påskedag
3. 
Billedsprog og prædikener, teori og øvelser

Sognepræst og homiletiklærer, FUV, Martin Holt Jensen:
At analysere en prædiken – McClures Four Codes of Preaching

Sognepræst Maria Harms og sognepræst Pia Nordin Christensen:
”Snus til Peer Preaching” - 
Hvad har formet dig som prædikant – og afspejler det sig i dine prædikener?

Sognepræst Arne Mårup:
Benspænd i prædikenforberedelsen

Dato:16. februar - 19. februar 2026
Næste kurser:
26. oktober 2026 - 29. oktober 2026
08. marts 2027 - 11. marts 2027
Kursusleder:Erik Wulff Kelstrup
Målgruppe:Præster
Kursustype:Internatkurser
Kursussted:FUV Løgumkloster/Refugiet
Kursus-id:K. 08/26 - 3233
Ansøgningsfristen er udløbet