Fortsæt til hovedindholdet

Anja Møller Schulz

Controller

Controller i FUV Anja Møller Schulz. Foto: Peter Jepsen

Hvad arbejder du med hos FUV?

Jeg arbejder som controller i FUV i Løgumkloster og har ansvar for økonomien. Jeg følger budgetter, analyserer afvigelser og rapporterer til ledelse, bestyrelse og ministeriet. Derudover følger jeg økonomien i vores kerneaktiviteter som vidensprojekter, kurser og administration.

Hvad inspirerer dig i dit arbejde?

Jeg har altid været glad for administrative opgaver, og jeg interesserer mig generelt for økonomiske udviklinger og fornemmelsen af, hvad fremtiden bringer.
Det inspirerer mig også at være en del af folkekirken – en institution med en lang historie og stor betydning for samfundet. At være en lille del af noget så stort synes jeg er spændende.

Hvad ved de fleste ikke om dig?

Jeg er født og opvokset på Als og har gået i tysk skole, hvilket har betydet at jeg har haft både den danske og den tyske kultur tæt inde på livet. På mange måder er det sønderjyske en meget indgroet del af mig – så meget, at jeg skal tænke over ikke at sige ”mojn”, når jeg er rundt i landet. Det kan nogle gange give nogle sjove blikke, hvis jeg glemmer det.

Hvor er dit arbejde til gavn for folkekirken?

Mit arbejde er med til at sikre et solidt økonomisk grundlag for FUV’s aktiviteter. Det betyder, at vores vidensprojekter, kurser og uddannelsestilbud kan nå bredt ud og skabe værdi i folkekirken.